Halloien!
Jeg skrev for litt siden om biografien til Max Manus så i dag tenkte jeg at det passet fint å skrive om Tikken Manus. Du gjetta riktig, hun og Max Manus var gift.
Tikken ble født i Bergen i en velstående familie. Det borgerlige hjemmet var fylt av sang og musikk, men Tikken visste likevel å bryte grenser. I ung alder reiste hun på utveksling til Tyskland og lærer seg flytende tysk. Hun får her oppleve hvordan mange tyskere blir hjernevasket av Hitler og hans taler og løfter. Hun får etterhvert jobb i England og gifter seg med en britisk diplomat selv om dette ikke er det hun ønsker. Hun prøver å stikke av til Norge i 1939, men mannen hennes følger etter. Under krigen får hun jobb hos den norske delegasjonen i Stockholm. Hun blir den som tar seg av de norske sabotørene og motstandsgutta gjennom hele krigen. Her treffer hun også Max Manus.
Jeg syns boken var veldig godt skrevet. Den er bygget opp på en praktisk måte og inne blandt alle de spennende hendelsene så ligger det også humor, sorg og historiene om evig vennskap dannet under en tid med Norge i krise. På mange måter er dette en viktig bok grunnet at Tikken gir en stemme til de som satt i kulissene og kanskje ikke fikk like mye prisning etter krigen som de som sto åpenlyst frem. Midt oppi alt som skjer så er denne boken også en fin kjærlighetshistorie med sine egne komplikasjoner og lykkelige øyeblikk. Det er mulig å være lykkelig midt i en verden av kaos.
Utgitt: 2009
Sjanger: Biografi
Tema: 2. verdenskrig, kjærlighet
– The Book Reader
